КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA RU EN

Центр енергоефективності взяв участь у засіданні УСПП

Вже традиційно працівники Центру енергоефективності університету – Анатолій Козленко та Михайло Шеремет взяли участь у засіданні Антикризової ради громадських організацій України та Правління Українського союзу промисловців і підприємців.

Участь в заході взяло більше 170 представників бізнесу, Київської міськдержадміністрації, Національної тристоронньої соціально-економічної ради, заступник міністра фінансів Олександр Кава, заступник міністра стратегічних галузей промисловості Сергій Тихонов та ін.


Учасники відзначили основні проблемні питання економіки воєнного стану. Першочергово і очікувано - це експорт зернових. За березень-квітень він на 67% поступається показнику аналогічний період минулого року. Заблоковані рф морські порти України - виклик не тільки для вітчизняного експорту, але й світової продовольчої безпеки. Над цим працює і уряд, і бізнес-об'єднання. Зокрема, УСПП провів відповідні перемовини із посольством Молдови в Україні, Роботодавцями Польщі, Економічним комітетом Сейму Литви. Є деякі позитиви в даному напрямі. Зокрема, планується відновити рух вантажних поїздів на ділянці залізниці Березино (Україна) – Бесарабська (Молдова).

Другим проблемним питанням є доступ виробників до кредитних ресурсів. Бізнес турбує відсутність компенсаторних механізмів після підняття облікової ставки НБУ з 10% до 25%. Дохідність сертифікатів Нацбанку та ОВДП конкурують із потребами підприємництва і промисловості в дешевих кредитах.

До настання осінньо-зимового періоду державі слід розробити  та реалізувати  цільову  програму забезпечення житлом тих українців, які втратили його через напад рф.  Зокрема, потрібне закінчення будівництва, що знаходиться на завершальній стадії, оцінка вторинного ринку, оренди, задіяння гуртожитків.

З метою підготовки до опалювального сезону в умовах воєнного стану треба розробити стратегію скорочення споживання імпортного газу, збільшити частку ВДЕ та енергоефективних рішень.

Також учасниками заходу було запропоновано збільшити кількість електромобілів в Україні для зменшення залежності від пального та покращення екологічного стану.

Сукупність втрат для економіки України внаслідок війни зростає. За оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу від руйнувань підприємств, житла та інфраструктури сягнули 100 млрд дол., або 50% ВВП 2021 року. Бюджетний дефіцит складає щомісяця до $5 млрд. 

У таких умовах Україна повинна розробити чіткі програми відновлення економіки і цілих галузей виробництва. Очікувано, що в липні цього року міжнародне співтовариство збереться в Швейцарії для обговорення обсягів фінансової допомоги Україні. Ці кошти будуть спрямовані не на підвищення дохідності бюджету, а на конкретні цільові програми відбудови.

Ці та інші пропозиції буде деталізовано та направлено на розгляд Офісу президента, Кабміну, Нацбанку та Верховної Ради. Бізнес та громадські організації звертають увагу влади на необхідності швидких скоординованих дій та діалогу задля вирішення гострих проблем економіки воєнного часу. А Центр енергоефективності в свою чергу буде продовжувати співпрацювати з УСПП та іншими партнерами задля пошуку і розвитку нових рішень у сферах енергоефективності та ВДЕ.

01.07.2022